Nová európska migračná politika. Etika a politika v prístupe k migrácii.

19.10.2016 14:16

V dňoch 14. -16. októbra 2016 sa konal v severotalianskej obci Comano Terme seminár pod názvom: Nová európska migračná politika. Etika a politika v prístupe k migrácii. Za NKOS sa ho zúčastnili Štefan Húšťava a Ľuboš Martinák.

Jednou zo zaujímavých prednášok bol prednáška Martiny Cassar z Malty, vysokej komisárky pre utečencov. Hovorila o nelegálnej migrácii, ktorá prichádza cez Stredozemné more aj na Maltu, pri čom prichádzajú aj o životy. Roku 2015 zahynulo v mori  5350 ľudí, pričom nevieme, koľko ich zahynulo pri transporte v Afrike. Na Malte v La Valette sa konal summit ohľadne nelegálnej migrácie, ktorý však bol kritizovaný africkými predstaviteľmi, ktorí sa tiež summitu zúčastnili. Rokovalo sa o tom, ako zabrániť pašovaniu ľudí, avšak dosiahol sa iba malý pokrok. Treba priznať, že Európa potrebuje migráciu ale kontrolovanú.

Dora-Olivia Vicol z Rumunska, ktorá študovala v Anglicku nám predstavila prípadovú štúdiu o Rumunoch v Londýne, ktorí tam imigrovali. Je ich tam 233 000. Uvádzala prípad jednej, v Londýne žijúcej Rumunky, ktorá po neúspechoch hľadania práce v Londýne sa uchýlila k práci na čierno, predajom ilegálneho tovaru v obchode za nízke ceny. Bola vykorisťovaná majiteľom obchodu tak, že musela pracovať za polovicu minimálnej mzdy.

Španiel Juan Carlos Barcia Barrera nás oboznámil so situáciou v Španielsku ohľadne imigrantov v Španielsku, kde je aj veľké množstvo imigrantov z Latinskej Ameriky. 

Imigrant Ami Koko zo Sudánu nám naživo priblížil životné ťažkosti imigranta v Taliansku. V súčasnosti on osobne pracuje v imigračnom centre, ktoré pomáha imigrantom začleniť sa do živote v Taliansku.

Hneď na začiatku ako prvú prednášku mal Franco Narducci prezodent UNAIE s názvom "Politika a migranti". Poukázal na krízu hodnôt, že migranti veľmi dobre poznajú svoje práva a o svojich povinnostiach nechcú ani počiť. Dokonca zdôraznil arogantné jednanie niektorých migrantov. Poukázal na analógiu drôteného plotu medzi USA a Mexikom, kde tiež sú drôtené zátarasy. V tejto súvislosti spomenul názor  Trumpa  a Orbána na migrantov. Problém migrantov ešte zväčšuje brexit, lebo to bude musieť riešiť EU bez UK. Riešenie migrácie vidí cez výskumné projekty a kompromisy, čo pokladáme za diskutabilné. 

Úplne neadekvátne porovnával problém migrácie počas prvej svetovej vojny Diego Leoni koordinator History Labu v Roverte. Cítili sme snahu autora bagatelizovať terajšiu migráciu moslimov. Však aj počas a po I. svetovej vojne sa to nejako vyriešilo, lenže vtedy utekali ľudia priamo len pred hrôzou vojny a dominantne kresťania s európskou kultúrou. Vtedy to vraj bolo horšie a prežili sme to, ... 

Záverom možno povedať, že vo všetkých prednáškach sa nedotkli autori kardinálneho problému a nedali žiaden návod na riešenie migračného problému. Vo všetkých prednáškach uvádzali rôzne dôvody, štatistiky a žiadnu politickú vôľu a ekonomické riešenie. Len navrhovali, aby migranti  naučili sa jazyk, našli si prácu a implementovali sa do spoločnosti.  Podľa nášho názoru,  oni toto nechcú, čakajú na finančnú podporu (od  cca 500 do 900 Eur) a bojíme sa že u nás si vytvoria kolónie a neprispôsobia sa nášmu štýlu života. Niektorí naši dôchodcovia sú nútení žiť zo 180 až 220 Eur dôchodku a celý život tu pracovali pre našu spoločnosť. Zo štatistických údajov jasne vyplynulo, že z asi 1 milión migrantov v Nemecku si našlo zatiaľ prácu asi 290 migrantov.

Aj v Taliansku uvažujú o vypísaní referenda s zatiaľ nedefinovanou otázkou riešenia migračnej krízy. Títo migranti sú jazykovo, kultúrne odlišní a myslia si, že tu je pre nich pripravený „ráj“. Keď tu vidia podnebie a porovnajú to s tropickým a subtropickým podnebím u nich doma, kde je nedostatok vody a počujeme rôzne predpovede klimatických zmien, ...? Vidíme, že sú to väčšinou mladí, životaschopní muži vo veku od 25 do 35 rokov vybavení modernými mobilmi a bankovými kartami. Nesmieme zabudnúť nato, že koľko teroristov sa medzi nich infiltrovalo. Známe sú smutné tragické prípady z Francúzska, Belgicka, Nemecka. Tento záver vyplýval zo živelnej diskusie počas prednášok. (Spracovali účastníci seminára: Štefan Húšťava a Ľuboš Martinák)