Tri dni NKOS na dolnom Liptove

Dlhšie očakávané stretnutie NKOS (Nezávislé kresťanské odbory Slovenska) vedené prezidentkou Ľubicou Černou zakončené seminárom v sobotu 21. a v nedeľu 22. septembra 2019 začalo posledným letným piatkom 20-teho.

Rozplynutie rannej hmly nad mestom, niekoľko pokukávaní sa na novú dlažbu pri hoteli Kultúra pred deviatou hodinou rannou tými, čo po roku opäť prišli, pochod hore schodmi, skupinový presun hore Veľkým závozom a srdečné prijatie viceprimátorom Michalom Lazarom im ostane v pamäti. Najmä prevedenie viac ako tridsiatky hostí cez horné poschodie Mestského úradu, veľkej zasadačky a miestnosti primátora . 

Okrem iného i dokonalý výklad M. Lazara v angličtine o meste Ružomberok.  Jeho histórii, vrátane krvavej černovskej posviacky roku 1907. O demografii mesta Ružomberok a jeho súčasnosti dominujúcej hospodárskymi údajmi, (tak trochu vzťahujúcej sa na pôsobenie priemyselného giganta papierenského SCP Mondi), donútili prítomných delegátov posadených v  poslaneckých laviciach, ktoré v piatok „ad hoc“ obsadili – dávať otázky. Preklady a pohotové odpovede viceprimátora do cudzojazyčného prostredia zabezpečovala, to na nielen na Mestskom úrade, ale po celý, programom nabitý deň, ktorý sa končil večerou na Podsuchej v reštaurácii na Bodege, Alexandra Bagiová.

Niektorí delegáti  sa stretli prvý krát v Ružomberku. Dvanástka štátov kde sa hovorí všade iným jazykom, aj keď tí slovanskí rozumeli slovenčine (Poliaci, Česi, Chorváti a hlavne  štyria Severní Macedónci, opytujúci sa na im blízky výraz vlk, pretože vyšli na Vlkolínec ). Všetci boli milo prekvapení, keď im v Ondríkovom drevenom dome, kde na trámoch bolo vyryté číslo 1863 zanôtili husle, heligón, basa a fujara hudobnej folklórky vedenej jej matadorom Vladom Struhárom. 

Odpoludňajšie pohostenie sa nieslo v znamení liptovských syrových špecialít, klobás, slaniny a po domácky upečeného chleba, aký kedysi jedávali tunajší občania Vlkolínca. A k tomu s kalištekmi tvrdšieho alkoholu sprítomnili dávnejšiu minulosť. O prehliadku a známe pamätihodnosti Vlkolínca s visačkou UNESCO 1993  s fundovaným odborným výkladom sa postarali Jozef Bašáry a Radislav Kendera. 

Počasie babieho leta sa v meste pod Čebraťom priam vyfarbilo slnečnými aj keď trochu už zubatými lúčmi s modrou oblohou. Piatkové dopoludnie prialo zrejme aj iným podujatiam v meste. Už len to, že Ružomberok sa stal destináciou a štartom 3.etapy cyklistických pretekov „Okolo Slovenska“,

čo povzbudilo aj jedného z mladších Poliakov opýtať sa, či tam niekto z ich družiny jazdí na rovere, naznačilo, že odborári sa zaujímajú aj o šport. 

Napokon v  meste vrcholil i Nultý ročník Dní Ľudovíta Fullu. Ten umožnil delegátom NKOS stihnúť pred návštevou Školy úžitkového výtvarníctva, po ceste k nej aj (neplánovanú ) prehliadku priestorov Galérie Ľudovíta Fullu. 

Bohatým výkladom života a diela národného umelca Ľ. Fullu pracovníčkou galérie boli fascinovaní naši českí kolegovia – odborári. Pani Němcová bola sa nahlas zdôverila, že je veľmi šťastná, keď povedala, že sa konečne dostala do Ružomberka aj takto. A že po rokoch odkedy sa dva štáty rozdelili, je to pre ňu úžasná príležitosť, vidieť takto na živo, obrazy a diela Ľ. Fullu, o ktorej sa jej v piatok ráno ani nesnívalo. Niektoré umelecké diela si starostlivo ukladala aj do svojho mobilu. Fotku za fotkou 😉 

Hlavným programom piatku bola pre odborárov ružomberská Škola úžitkového výtvarníctva a Liptovské Revúce, kde autobusovou cestou z Vlkolínca boli pripravené témy a aktivity najvýznamnejšieho slovenského ornitológa Miroslava Sanigu. 

Prvá uvedená návšteva, ktorú pripravilo tamojšie vedenie školy s riaditeľkou Danicou Školníkou a Milanom I. Chovanom  bola podporená účasťou vedľajšieho oddelenia spojenej školy – hotelovej akadémie a výučby zaoberajúcej sa gastronómiou. Tu sa predviedli domáci študenti a študentky so svojimi špecialitami, stolovaním a drobnými pochúťkami, aj iným zaujímavým s občerstvením, ktoré pripravili pre účastníkov NKOS.

Hlavný zámer návštevy  však predstavoval obhliadku školy, výklad histórie počínajúc od názvu Stredná priemyselná škola textilná a papiernická až po dnešnú ŠÚV. Viac ako hodinová prehliadka školy s úžitkovým umením, ktoré študenti v praxi realizujú v podobe fotografického dizajnu, textilného výtvarníctva, propagačnej a reklamnej grafiky, tvorby hračiek či iných dekoratívnych predmetov príjemne prekvapila delegátov Litvy a Severného Macedónska.

Po absolvovaní obeda v hoteli Kultúra (a absolvovaní prehliadky Vlkolínca) zostala poslednou piatkovou zástavkou pre delegátov NKOS už len dedina Liptovské Revúce. Je tam miesto z najväčšou hustotou vtáčích kŕmidiel a búdok na 1 ár na svete. Prišli sme tam, keď sa už po 17 hodine poriadne ochladilo (čo si pri ôsmich stupňoch nad nulou všimol a pocítil jeden Srb, keď skonštatoval, že aj u nich je podobná dolina, ako tá naša Revúcka)  Je to miesto kde je pánom, pán Miroslav Saniga . 

Rôzne príhody ornitológa a ekológa, ktorým pán Saniga je, je možné zažiť len v úzkej spojitosti s prírodou, a niekedy nevysvetliteľným  chovaním sa živočíchov s krídlami, zaujali všetkých ktorí prišli. Rovnako aj dokumentačné materiály, ktoré sme dostali, ako aj prehliadka rozprávkovej záhrady ornitológa  Sanigu, jeho obydlia a vyzdobených stien s vtáčou tematikou. Na pretras sa dostal vták murárik, ktorého si obzvlášť českí delegáti žiadali ako ho preložiť do češtiny, aby im bolo povedané, že murárik je zedníček.

Záverom a zosumarizovaním troch ružomberských dní NKOS možno hovoriť o 56-tich účastníkoch stretnutia. Okrem Slovenska tu bolo zastúpené Česko, Poľsko, Maďarsko, Litva, Albánsko, Srbsko, Chorvátsko, Severné Macedónsko.

Sobotný odborný seminár na tému Duálne vzdelávanie tvoril hlavné ťažisko stretnutia NKOS. Potom nasledovala prehliadka Katolíckej univerzity so samostatnou návštevou Univerzitnej knižnice KU. Večer patril Folklóru v Penzióne Za mlynom v Liptovskej Teplej – Madočanoch.

Nedeľa 22. septembra 2019, bola zhodnotením semináru: svätú omšu celebroval kňaz a básnik Stanislav Brtoš, ten rovnako taktiež pri pamiatke A. Hlinku a jeho rodného domu v Černovej, poskytol účastníkom seminára zaujímavý výklad o černovských udalostiach.

Záver dňa sa napokon niesol ešte veľmi príjemným spoločenským posedením delegátov NKOS pred odchodom z Ružomberka v priestoroch Zámockej kúrie v Liptovskej Štiavnici. 

Marián Mydlo, Ružomberok 23.septembra, 2019