Okrúhly stôl s premiérom

BRATISLAVA 8. júna (SITA) – Na podporu zamestnanosti na Slovensku vláda od začiatku pandémie k 4. júnu tohto roka poskytla 7,5 miliardy eur. Po pracovnom stretnutí s predstaviteľmi odborov to na tlačovej besede uviedol predseda vlády Eduard Heger. Podľa neho ide o bezprecedentnú pomoc. Len v tomto roku išlo podľa neho o sumu 2,5 miliardy eur. Na samotnú podporu udržania zamestnanosti vláda podľa Hegera vynaložila takmer dve miliardy eur, na pandemické nemocenské dávky a sociálnu pomoc išlo viac ako 500 miliónov eur, viac ako 800 miliónov eur na vykrytie zvýšených výdavkov v zdravotníctve, na zabezpečenie likvidity firiem a bankové garancie išlo 1,7 miliardy eur a vyše 1,2 miliardy eur predstavovali transfery pre samosprávy.

Premiér Eduard Heger chce nastaviť sociálny dialóg tak, aby sa jeho pracovné stretnutia s odborármi konali každý štvrťrok. „Sociálny dialóg je základom najlepších riešení a rozhodnutí pre ľudí,” povedal. Sociálny dialóg by podľa neho nemal byť nástrojom politického zápasu a nemal by sa zneužívať na politické ciele. Ako dodal, má záujem o dobrú spoluprácu a odborné diskusie so zástupcami zamestnancov.

Prezidentka Nezávislých kresťanských odborov Ľubica Černá ocenila to, že predseda vlády pozval na rokovanie viaceré odborové organizácie. „Nie sme navzájom konkurentmi, ale máme jeden spoločný cieľ, a to je obhajoba práv zamestnancov,” dodala. (krátené)

Zdroj a foto: https://www.vlada.gov.sk//vlada-dala-podla-hegera-na-podporu-zamestnanosti-75-miliardy-eur/