Time manažement pre vysokoškolákov

Usporiadanie si svojich priorít vám môže pomôcť byť stále pripravení a mať dostatok času na štúdium, čo na druhej strane tiež prináša menej stresu. A stres dokáže veľakrát narobiť poriadne škody, aj keď sa študent na skúšku poctivo pripravoval. Nájsť si preto svoj systém a mať dobrý „Time management“ je základom úspešného vysokoškoláka a pomôže mu to zabrániť návalom stresu.

Prečítajte si zopár tipov, ako čo najlepšie stráviť čas na univerzite, nájsť si zároveň čas na oddych a popritom, ak vám zvýši čas, si možno ešte stihnete zarobiť nejaké peniaze.

Ako si čo najlepšie zlepšiť časový harmonogram? Úplne na začiatku je najdôležitejšie si napísať absolútne všetko, čo musíte urobiť a čo vás čaká. A aj keď väčšina študentov má tendenciu ponechávať si dôležité úlohy až na poslednú minútu, vy to nerobte. Ovplyvní to totiž kvalitu vašej práce a celkový výsledok. Zhrňte si vždy všetky skúšky, všetky termíny, všetky priority.

Ak chcete fungovať „načas“, skúste si nájsť aplikáciu, ktorá vám môže pomôcť pri organizácii svojho času. Dnes existujú mnohé plánovače, kalendáre a podobné organizačné nástroje, ktoré budú vyhovovať vám. Pridajte si do svojho plánovača priority a úlohy.

Snažte sa byť čo najviac flexibilný, ale zároveň myslite na vaše reálne možnosti. Ak študujete externe, váš časový harmonogram bude výrazne odlišný ako študenta, ktorý navštevuje denné štúdium.

Denní študenti reálne potrebujú 8 – 10 hodín na štúdium, prípadne ešte nejakú brigádu – vtedy môžete potrebovať oveľa viac času. Stále teda majte na pamäti aj to, že treba mať dostatok času na kvalitný spánok a občas ísť medzi ľudí sa socializovať. A nezabúdajte na to, že povinnosti a veci, ktoré si naplánujete, môžu trvať dlhšie, ako ste si pôvodne mysleli. Nechajte si preto aj nejaký čas navyše a rátajte s časovou rezervou vo vašom harmonograme.

Tento harmonogram pravidelne kontrolujte a sledujte a ak treba, urobte v ňom zmeny podľa toho, ako sa vám štúdium vyvíja. Neustále prehodnocovanie vám pomôže rozpoznať, či potrebujete vykonať nejaké zmeny, aby ste stíhali dokončiť svoje naplánované aktivity a úlohy. Nemôžete predpokladať, že ak si niečo naplánujete na niekoľko mesiacov dopredu, tak sa to nemôže meniť. V živote prichádzajú stále nepredvídateľne situácie a nie je na škodu byť viac flexibilný a myslieť na možné zmeny, riziká alebo problémy.

Viac na: https://uzitocna.pravda.sk/vzdelavanie/clanok/469380-planovanie-a-time-management-pre-vysokoskolakov/

Zdroj: Pravda.sk, Martina Miksová 12.05.2018